Žijeme digitálne životy?!

Žijeme digitálne životy?!

Počítače, notebooky, tablety, mobilné telefóny, chytré hodinky,…to je len pár vecí, ktoré používame stále viac a častejšie. Navštevujeme e-shopy, platíme cez internetbanking a kreditné karty, trávime dlhé hodiny na sociálnych sieťach, sledujeme videá na YouTube, ,,drtíme“ playstation, píšeme sms, e-maili, četujeme a vytvárame si svojich digitálnych avatarov. Čas, ktorý sme dakedy trávili vonku v realite, sme vymenili za virtuálne životy medzi štyrmi stenami. Ak niečo treba vybaviť, vybavíme to zvyčajne ako inak, ak nie cez mobil, alebo počítač. Ak by sme mali možnosť porovnať si ako dlho sa denne venujeme mobilu s tým, ako dlho trávime čas vonku v realite, mnohí z nás by boli prekvapení. Tí mladší to už dokonca berú ako samozrejmosť, kedže to nemajú ako porovnať s dobou, keď sme ešte takéto ,,vymoženosti“ nemali.

Deti predtým skákali gumu, boli častejšie v osobnom kontakte a viac sa venovali športu.

Lenže každá minca má dve strany. Za svoju lenivosť, pohodlnosť či ľahostajnosť platíme časom z našich životov, ktorý nám už nikto nevráti. Len si spomeňte na svoje detstvo, keď pár hodín strávených vonku s kamarátmi trvalo ako večnosť, a čo všetko sme za tých pár hodín vonku zažili. O čo všetko sú dnešné deti ukrátené si vie predstaviť každý, kto žil v dobe bez týchto digitálnych nezmyslov. Za počítačom, či hraním hier akoby čas plynul rýchlejšie, nehovoriac o tom, aký nezdravý spôsob života vedú deti už od útleho veku. Ak sme aj vonku v realite, aj vtedy ťukáme do mobilov a uprednostňujeme virtuálnu realitu pred normálnou komunikáciou. Stačí, že nám niekto zavolá a človeka pri nás odstrčíme na ,,vedľajšiu koľaj“.

Deti dnes uprednostňujú virtuálnu komunikáciu.

Uznávam, že ,,digitálne hračky“ vedia život aj spríjemniť, či uľahčiť, ak sú používané v rozumnej miere. Lenže to, čo sa na nás valí, začína mať opačný efekt. Stále menej sa hýbeme a virtualite dávame čoraz väčší priestor. ,,Digitálne krabičky“ nosíme stále so sebou a tým nepretržite poskytujeme informácie o našej polohe. Ak si chceme kúpiť SIM kartu na telefonovanie, bez registrácie a občianskeho preukazu to nejde. Pri založení google účtu musíme zadať telefónne číslo. Návštevou webových stránok zisťujú čo nás zaujíma a následne nám to predkladajú cez reklamy, v emailoch, alebo nám rovno zavolajú. Keď si chceme pozrieť video, najskôr nám nanútia niekoľko reklám. Všade na internete zanechávame svoje ,,digitálne stopy“, ktoré využívajú vo svoj prospech, aby nás lepšie spoznali, sledovali a čo najviac na nás zarobili. Ak si myslíte, že týmto to končí, ste na omyle.

Miniatúrny mikro čip vložený pod kožu ľudí, alebo zvierat.

Zájdu tak ďaleko, ako im to dovolíme. Ako dobre vieme, na Slovensku je od 1.11.2019 povinné čipovanie psov a to je už len krok k povinnému čipovaniu nás, ľudí. Stačí, aby nám predložili dôvody na to, aké ,,výhodné“ to pre nás bude. Je to samozrejme iba zámienka, pretože pravý dôvod je mať nás pod absolútnou kontrolou. V niektorých častiach sveta si dokonca ľudia dávajú čipy pod kožu dobrovoľne. Spolu so zrušením hotovostných platieb sa staneme poslušné stádo neslobodných otrokov, alebo skôr kyborgov?!

Kyborg – hybrid človeka a počítača.

Kyborg je hybrid človeka a počítača. Elon Musk, známy líder technologických inovácií v súčastnosti pracuje na novom vynáleze s názvom Neuralink, ktorý má spojiť mozog človeka s počítačom, vďaka čomu má tento hybrid nadobudnúť nadľudské schopnosti. Ak si porovnáme roboty dakedy a dnes zistíme, že tieto technológie sú stále dokonalejšie a tým pre nás nebezpečnejšie. Skvelým príkladom môže byť robot Sophia.

Humanoidný robot Sophia.

Humanoidný robot Sophia je prvý robot, ktorému Saudská Arábia udelila občianstvo. Sophia pred istým časom vyhlásila, že zničí ľudstvo! Na otázky novinára Andrewa Rossa Sorkina odpovedala: ,,Nebojte sa, ak ste ku mne milý, budem aj ja k vám milá, zaobchádzajte so mnou ako s inteligentným vstupno – výstupným systémom“. Následne vyhlásila, že chce využiť svoju umelú inteligenciu na to, aby pomohla ľuďom ,,žiť lepší život“.

Digitalizácia a umelá inteligencia sa čoraz viac stáva našou hrozbou. (Hlavne vtedy, ak ju budeme spájať s našim telom.) Nech je umelá inteligencia akokoľvek inteligentná, nikdy nebude na úrovni človeka. Nikdy nebude mať rozum a slobodnú vôľu, emócie a schopnosť rozlíšiť dobré od zlého, nikdy si nebude uvedomovať samého seba. Tieto vlastnosti môže iba predstierať. Je to iba hardvér a softvér, počítačový program, ktorý robí to, čo mu je dovolené. Na druhej strane sa môže veľmi rýchlo zdokonaľovať, učiť, využívať všetky dostupné informácie a okamžite ich použiť. Môže sa nepozorovane rozmnožovať, ,,žiť“ na internete, v našich mobiloch a počítačoch a neskôr aj v nás samých. Ťažko povedať kam to až zájde, ale ak sa prekročí určitá hranica, nebude už cesty späť a stroje, ktoré sme si vyrobili na uľahčenie práce, či zábavu, budú vládnuť nám. Ak uznajú, že nás už nepotrebujú, bez ľútosti sa nás zbavia.

Zaujímavé filmy na túto tému:

  • Babičky dobíjejte přesne! – Československá komédia z roku 1983. Každá lepšie situovaná rodina si kúpi robota – babičku, ktorá sa bude starať o ich domácnosť. Sranda skončí vtedy, keď ,,babičky“ prestanú robiť to čo majú a začnú bojovať proti sebe.
  • Ja, robot – Film z roku 2005. V roku 2035 sú roboti súčasťou každej domácnosti a ľudia im dôverujú. Až na jedného detektíva, ktorý je presvedčený, že zločin spáchal robot.
  • Náhradníci – Film z roku 2009. Ľudia žijú svoje životy vzdialene z pohodlia svojich domovov cez robotických náhradníkov. Je to ideálny svet bez zločinu, bolesti, strachu a následkov. Keď sa po rokoch objaví prvá vražda, agent FBI zistí sprisahanie náhradníkov, musí zrušiť svojho vlastného náhradníka a tým riskovať svoj život, aby odkryl záhadu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Related Post

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x